Politycy lewicy nadal aktywnie uczestniczą w zdarzeniach, które wywołują ujawniane kolejne fragmenty oświadczeń i decyzji, a raczej ich braku po stronie organów państwa.
Poseł Krzysztof Gawkowski poinformowało wniosku lewicy do marszałek Elżbiety Witek, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu została przedstawiona jawna i pełna informacja o tych wydarzeniach! Ponadto – w imieniu klubu parlamentarnego lewicy domagał się zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego po wczorajszym oświadczeniu ministra Błaszczaka, w którym czyni kozłem ofiarnym dowódcę operacyjnego gen. Tomasza Piotrowskiego. Minister zastrzega, że decyzje dyscyplinarne są w gestii prezydenta RP A. Dudy.
Dzisiaj Kancelaria Prezydenta RP oświadcza, że posiadane tam informacje nie upoważniają do podjęcia jakichkolwiek decyzji personalnych. Być może wszystkich wiadomości nie otrzymali, a na pewno nie otrzymali wniosków ministra obrony narodowej o dymisję któregoś z generałów, a wtedy Kancelaria nie może nic zdziałać.
Wczoraj w „Debacie dnia” w Polsat News wypowiadał się działacz lewicy, b. wiceminister MON Janusz Zemke. „Jako gość „Debaty dnia” na antenie Polsat News – mówiłem o zdumiewającym oświadczeniu ministra MON Mariusza Błaszczaka, który ws. upadku rakiety pod Bydgoszczą skupił się na oskarżaniu generała Tomasza Piotrowskiego – dowódcy operacyjnego RSZ, nie dając mu szans na wyjaśnienia. Nie przedstawił faktów związanych z przelotem rakiety nad Polską, co trwało ok. pół godziny. Nie mówił też o procedurach komunikowania o takich zdarzeniach ani w armii, ani z ludnością. Trzeba wiedzieć, że o kilka kilometrów w bok od miejsca znalezienia rakiety znajdują się dwa duże zakłady produkujące w Bydgoszczy na rzecz wojska (Nitro-Chem – trotyl i Belma – miny). Nie wyjaśnił także dlaczego nieskutecznie szukano wraku rakiety od 16 grudnia do końca kwietnia. Rozbieżne są wersje interpretacji zdarzeń między najważniejszymi generałami a ministrem. Uważam, że teraz prezydent RP, jako zwierzchnik sił zbrojnych powinien porozmawiać z ministrem i generałami (w tym z szefem sztabu generalnego, 4-gwiazdkowym generałem Rajmundem Andrzejczakiem), ustalić fakty i dopiero wtedy zastosować środki dyscyplinarne”.
Czytaj wypowiedź Janusza Zemke dla TVN24 z 11 maja br. TUTAJ
W sali sejmowej zabrał głos poseł Jan Szopiński. Oto treść jego wystąpienia:
„W Bydgoszczy mieszka i pracuje ponad 400 tysięcy Polaków i Ukraińców. Znajduje się 5 jednostek dowództwa NATO, zakłady produkujące trotyl, bomby, miny i oprogramowanie pola walki oraz zakłady remontujące samoloty, a także lotnisko, węzły kolejowe i komunikacyjne. Są w Bydgoszczy obiekty o znaczeniu strategicznym dla obronności Polski, zachodniej Europy oraz dla skuteczności działań wojennych armii NATO.
Tymczasem – jak donosi pan premier i polski generał – rakieta bojowa, wystrzelona przez Rosjan przeleciała 500 km nad Polską i zaledwie o włos minęła bydgoskie domy i obiekty NATO.
Bydgoszczanie pytają – komu z kierownictwa MON oraz rządu PiS pasowałoby pokazać rosyjskiej armii, że Polska nie ma obrony powietrznej, a jednostki NATO nie mają żadnej ochrony w naszym kraju? Czy był to przypadkowy prezent zjednoczonej prawicy dla armii rosyjskiej czy był to prezent podany na konkretne zamówienie Władymira Putina? Dlaczego pan premier nie zdymisjonował z hukiem ministra Błaszczaka, ale zrobił go odpowiedzialnym za śledztwo, czyli zrobił go sędzią we własnej sprawie.
Chciałem zapytać, kogo ma chronić minister Błaszczak? Siebie, pana premiera czy niektórych generałów? Dlaczego do dzisiaj na dywanik w MSZ nie został wezwany ambasador Rosji?”.
***
Przypomnijmy, że Jan Szopiński złożył także interpelację poselską do ministra Mariusza Błaszczaka, w której zawarł 7 ważnych kwestii:
- Dlaczego rosyjska rakieta, pomimo tego, że mogła być uzbrojona w ładunek konwencjonalny i jądrowy, nie została zestrzelona najpóźniej po przekroczeniu granicy Polski przez polską obronę powietrzną lub przeciwlotniczą?
- Dlaczego MON i Wojsko Polskie pozwoliły, żeby rosyjska rakieta spokojnie zaatakowała Bydgoszcz, w której mieszka prawie 400 tysięcy mieszkańców oraz znajdują się kluczowe dla obronności Polski i Europy ośrodki NATO, zakłady zbrojeniowe i strategiczna infrastruktura?
- Dlaczego kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej nie poinformowało mieszkańców Bydgoszczy i województwa kujawsko-pomorskiego o rosyjskim ataku rakietowym i o zagrożeniu, jakie niesie kontakt z niewybuchem i szczątkami rakiety?
- Dlaczego Minister Obrony Narodowej zataił fakt skutecznego ataku rakietowego Rosji na Polskę i nie zarządził poszukiwań niewybuchu oraz szczątków rakiety?
- Armia rosyjska otrzymała od Wojska Polskiego i od Ministerstwa Obrony Narodowej dowód, że Polska nie potrafi zapewnić bezpieczeństwa Ośrodkom NATO oraz mieszkańcom przed „zwykłym" atakiem z powietrza, a polski Rząd nie potrafi też zarządzać kryzysami po takich atakach. Czy taki był cel działań i zaniechań w powyższej sprawie ze strony Ministra Obrony Narodowej i generałów Wojska Polskiego?
- Kto personalnie z kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej oraz z dowództwa Wojska Polskiego jest odpowiedzialny za decyzje i zaniechania w czasie rosyjskiego ataku rakietowego na Polskę oraz za stworzeniem w związku tym śmiertelnego zagrożenia dla mieszkańców Bydgoszczy i kraju?
- Kto z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz z Wojska Polskiego poniósł konsekwencje służbowe za dopuszczenie do ataku rakietowego na Polskę i Bydgoszcz? Jakie to są konsekwencje? Jeżeli pomimo upływu ponad 4 miesięcy od prawdopodobnego terminu ataku nikt jeszcze nie poniósł konsekwencji, to proszę o wyjaśnienie – dlaczego?”.
Jak to się mówi – sprawa jest rozwojowa i na pewno ciąg dalszy nastąpi.
Opr. nim, 13 maja 2023 r.