fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Grudziądz. Opiekun dziedzictwa wieków

Od września 2020 roku medal Hereditas Saeculorum (Dziedzictwo wieków) dumnie zdobi dorobek Towarzystwa Opieki nad Zabytkami (TOnZ) w Grudziądzu, nadany przez marszałka województwa za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytków. Od kilku dni prezesem Zarządu tej organizacji jest Rafał Heidek.

Rafał Heidek przejął obowiązki po długoletnim poprzedniku na tej funkcji Pawle Grochowskim, a Towarzystwo buduje swoją markę od 36 lat, bo i Grudziądz ma co chronić dla następnych pokoleń.

Ogromnym przedsięwzięciem jest zainicjowane w 2020 r. tworzenie Parku Kulturowego dla obszaru obiektu architektury fortyfikacyjnej – „Cytadeli  Twierdzy Grudziądz”. Do zespołu specjalistów pracujących nad tym skomplikowanym projektem zaproszony został Rafał Heidek.

Ale jego aktywność w dziedzinie ratowania i odnawiania grudziądzkich zabytków zaczęła się znacznie wcześniej. Najpierw wspierał TOnZ uczestnicząc w kolejnych kwestach 1-listopadowych na rzecz odnawiania zabytków Cmentarza Farnego w Grudziądzu. To zaangażowanie zauważone zostało wyróżnieniem  Rafała Heidka w konkursie „Wolontariusz Roku”, organizowanym przez Prezydenta Grudziądza i Miejską Radę Działalności Pożytku Publicznego w Grudziądzu.

medal   nagroda marszałka

Ciekawą inicjatywą była próba ocalenia cmentarza garnizonowego tzw. francuskiego, któremu groziło unicestwienie przez ewentualną zabudowę.Teren w pobliżu Cytadeli  kryje ponad tysiąc mogił żołnierzy różnych narodowości. Rafał Heidek zwrócił się z pismami do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz ministerstwa, wojewódzkich urzędów i ambasad niemieckiej, rosyjskiej, duńskiej i francuskiej. Interwencja miała na celu  wpisanie tego terenu do rejestru zabytków. – Otrzymałem list z podziękowaniem od ambasadora Francji za zaangażowanie się w obronę tego cmentarza i utrwalanie pamięci spoczywających tam żołnierzy – wspomina.

kowarowski i Heidek   grobowiec

– Towarzystwo Opieki Nad Zabytkami w Grudziądzu skupia prawdziwych pasjonatów i miłośników ziemi grudziądzkiej, prowadzi działania polegające m.in. na popularyzacji wiedzy o grudziądzkich zabytkach oraz ich ochronie i konserwacji – mówi R. Heidek.

Do najbardziej znanych inicjatyw Towarzystwa należy organizacja zbiórek publicznych na rzecz ratowania i odnawiania zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Farnym. R. Heidek opowiadał o tym w felietonie TVP3 o nekropoliach w regionie.

Do kwestowania na ten cel Rafał Heidek zachęca własnym przykładem, skutecznie angażuje młodzież, np. z Grudziądzkiej Drużyny Harcerskiej „Trampy” czy Zespołu Placówek Edukacyjno-Rewalidacyjnych w Grudziądzu z ul. Parkowej. Młodzież dba o utrzymanie porządku na cmentarzu. Tylko w 2021 r. uzbierano do puszek ponad 25 tys. zł na odnowę grobowców.

heidek2   trampy

Warto wspomnieć o jeszcze jednej inicjatywie na rzecz ocalenia zabytku róży kompasowej, czyli „Róży Wiatrów”, wyznaczającej środek miasta i służącej pilotom wojsk z grudziądzkiego garnizonu. Rozważany jest pomysł przeniesienia jej na plac u podnóża Bramy Wodnej, albo pełnej renowacji.

Rafał Heidek rozpoczyna pełnienie nowej funkcji od podziękowań za wybór i zaufanie, ale zarazem deklaruje, że: „– Będę kontynuował dotychczasową drogę, którą idzie Towarzystwo, nadal trzeba odnawiać nagrobki na Cmentarzu Farnym, ale też rozszerzyć tę akcję na inne cmentarze. Już wcześniej rozmawiałem z Prezydentem Grudziądza o potrzebie podobnej renowacji Cmentarzy Garnizonowych będących niedaleko Cytadeli. Chcę się także  angażować w działania na rzecz ochrony innych zabytkowych obiektów będących na terenie miasta Grudziądza oraz jego okolic.”

Życzymy powodzenia, przypominając, że Rafał Heidek niedawno został współprzewodniczącym Rady Miejskiej Nowej Lewicy w Grudziądzu oraz wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej. Z powodzeniem kierował Miejskim Sztabem WOŚP, a także z satysfakcją odnotował realizację swoich projektów w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. budowę oświetlenia wzdłuż ulicy Kalinkowej, doposażenie placów zabaw pod kątem dzieci niepełnosprawnych, budowa ścieżki rowerowej. Pracy zapewne nie zabraknie.

Nina Michalak, 11 lutego 2022 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem